Uroczyste otwarcie laboratorium diagnostycznego ASF., Gdańsk 25 lutego 2019 r.28.02.2019

Uroczyste otwarcie laboratorium diagnostycznego ASF., Gdańsk 25 lutego 2019 r.

28.02.2019

W dniu 25 lutego 2019 roku, na zaproszenie lek. wet. Wojciecha Trybowskiego- Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku przybyli Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, lek. wet. Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii i Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski, którzy uczestniczyli w uroczystym otwarciu laboratorium diagnostycznego ASF.

Od marca 2019 roku Pracownia Wirusologiczna Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku rozpocznie badania w kierunku Afrykańskiego pomoru świń. Dotychczasowy zakres badań został rozszerzony o  dwie metody do diagnostyki afrykańskiego pomoru świń. Pierwsza pozwala na wykrycie przeciwciał przeciwko wirusowi ASF oraz metoda PCR, czyli łańcuchowa reakcja polimerazy, która  ma zastosowanie przy izolacji i identyfikacji materiału. ZHW w Gdańsku jest kolejnym laboratorium regionalnym które będzie wspierać badania prowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach oraz jego Zakład Pryszczycy w Zduńskiej Woli.

Główny Lekarz Weterynarii wskazał  sześć Zakładów Higieny Weterynaryjnej, które mają tworzyć sieć laboratoriów regionalnych do pracy nad badaniami w kierunku wykrywania wirusa ASF. W grupie wybranych laboratoriów, oprócz Gdańska, znalazły się: Siedlce, Poznań, Katowice, Krosno i Ostrołęka.

Dynamiczna sytuacja  epizootyczna afrykańskiego pomoru świń sprawiła, że niezbędne było szybkie dostosowanie istniejących pomieszczeń pracowni umożliwiając  pracę z wirusem oraz znaczące doposażenie  laboratorium. W celu zapewnienia bezpieczeństwa biologicznego laboratorium dokonano przebudowy jednej z kondygnacji budynku zakładu w celu uzyskania pomieszczeń o podwyższonej klasie hermetyczności.  

metryczka


Wytworzył: Agnieszka Arendt (28 lutego 2019)
Opublikował: Wojciech Zalewski (28 lutego 2019, 10:23:50)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 106