Zwierzęta jako prezent pod choinkę. Czy to dobry pomysł? 14.12.2021

Zwierzęta jako prezent pod choinkę. Czy to dobry pomysł?

14.12.2021

W okresie przedświątecznym na szczególną uwagę zasługuje temat kupowania zwierząt jako prezent „pod choinkę”, Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że decyzja o posiadaniu (zakupie, podarunku, przygarnięciu), zwierzęcia powinna być podjęta odpowiedzialnie. W trosce o dobrostan zwierząt oraz ich prawidłowy rozwój i hodowlę należy mieć na uwadze wszystkie obowiązki opiekuna zwierzęcia - zarówno hodowlanego, gospodarskiego, towarzyszącego czy domowego, które wynikają z ustawy o ochronie zwierząt.

Na szczególną uwagę zasługuje posiadanie zwierzęcia egzotycznego, które sprowadzane w celach pokazowych czy reklamowych narażone jest na kontakt z przypadkowymi osobami oraz utrzymywane nierzadko w nieodpowiednich dla niego warunkach. Każda decyzja prowadząca do posiadania zwierzęcia powinna zostać poprzedzona zdobyciem rzetelnej wiedzy o gatunku, warunkach, utrzymaniu, charakterze konkretnego osobnika oraz możliwościach jego przystosowania się do przygotowanego miejsca.

Sytuacja ma się podobnie z przekazywaniem zwierząt w formie prezentów. Zwierzaki to nie pluszaki i po okresie fascynacji i euforii wymagają stałej uwagi i opieki. Uświadamianie tego wymaga dojrzałości i odpowiedzialności przed przyjęciem czy przekazaniem takiego prezentu.
Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina także, że zwierzę powinno zostać nabyte z wiarygodnego miejsca, które posiada odpowiednie warunki do hodowli, sprzedaży i utrzymania zwierząt. Wszelkie zauważalne nieprawidłowości powinny być zgłaszane odpowiednim instytucjom i jednostkom.

Przypominamy!
Decyzję o przygarnięciu, zakupie zwierzęcia należy za wsze podjąć świadomie! Powinna być ona przemyślana! Zwierzę podarowane pod choinkę to nie jest dobry pomysł. Po świętach, a w zasadzie aż do końca stycznia, daje się zaobserwować zwiększoną liczbę zwierząt trafiających do schroniska.
Zwierzę nie jest rzeczą!
Wymaga troski i szacunku.


A dla właścicieli czworonogów kilka rad jaki prezent podarować własnym pupilom pod choinkę:
  1. Zadbaj o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Ozdoby choinkowe, takie jak bombki, powinny wisieć jak najwyżej, aby nasze psy lub koty nie miały do nich dostępu. Pamiętaj jemioła jest dla nich toksyczna!
  2. Wychodź z psem na dodatkowe spacery. Po dłuższym spędzeniu czasu w domu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, na pewno miło będzie wyjść na świeże i zimowe powietrze. Twój pupil jest urodzonym podróżnikiem i święta będą wspaniałą okazją na wspólne zimowe spacery. 
  3. Pogłaskaj częściej i podaruj im prezent. Czas wolny to świetna okazja na wspólne przytulanie się i głaskanie. Zwierzaki na pewno docenią nową zabawkę, czy nowe posłanie.

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Oberda (14 grudnia 2021)
Opublikował: Wojciech Zalewski (28 grudnia 2021, 16:05:41)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 77