Planujesz urlop na Pomorzu? Jesteś właścicielem ośrodka wypoczynkowego, agroturystycznego lub campingu na Pomorzu? MUSISZ TO WIEDZIEĆ25.06.2019

Planujesz urlop na Pomorzu? Jesteś właścicielem ośrodka wypoczynkowego, agroturystycznego lub campingu na Pomorzu? MUSISZ TO WIEDZIEĆ

25.06.2019

WŁAŚCICIELE
OŚRODKÓW WYPOCZYNKOWYCH  I AGROTURYSTYCZNYCH,
TURYŚCI

AFRYKAŃSKI  POMÓR  ŚWIŃ  (ASF)  w  szybkim  tempie  dotarł  do  naszych  granic, występuje w państwach graniczących od wschodu z Polską, a także we wschodniej części naszego kraju i niestety dotarł już do  granic naszego województwa, od strony województwa warmińsko –mazurskim. Stwierdzono występowanie tej choroby, nie tylko u dzików, ale także u świń.

Mimo,  iż  wirus ASF  nie  jest  groźny  dla  człowieka,  region  w  którym  zostanie stwierdzona  choroba  narażony  jest  na  poważne  straty ekonomiczne w  przemyśle mięsnym oraz hodowli, spowodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także padnięciami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby. Region występowania ASF narażony jest także na poważne ograniczenia w ruchu osobowym i samochodowym, co za tym idzie może wpłynąć na turystykę, szczególnie w obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.

Główne zagrożenie przeniesienia ASF do naszego regionu.

Mimo  zwiększonej  kontroli  służb  granicznych,  duży  ruch  turystyczny  na  terenie Trójmiasta i całego Pomorza, w tym osób z za wschodniej granicy lub ze wschodniej części Polski, stanowi ryzyko zawleczenia wirusa ASF poprzez produkty żywnościowe  przewożone w bagażu.

Źródłem zakażenia ASF mogą być świnie domowe, świnie dzikie, ale również mięso pochodzące od zakażonych świń, dzików oraz zakażone produkty wyprodukowane z mięsa chorych świń i dzików.

Wirus afrykańskiego pomoru świń posiada długą przeżywalność w środowisku, ale co najistotniejsze  cechuje  się  długą  przeżywalnością  w  produktach  mięsnych pochodzących od zakażonych świń  domowych i dzikich.

Co możemy zrobić aby, zminimalizować ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń w granicach naszego regionu?
  • Nie zaśmiecajmy resztkami żywności otoczenia, korzystajmy z koszy na śmieci, zwracajmy na to uwagę innym!!!
  • Zwracajmy  uwagę  administratorom  budynków  i  administratorom podległych terenów na skuteczne zabezpieczenie kontenerów na śmieci przed dostępem zwierząt!!!
  • Nie dokarmiajmy zwierząt dzikich!!!

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Oberda (25 czerwca 2019)
Opublikował: Wojciech Zalewski (25 czerwca 2019, 20:06:17)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 69